Mehmet Ali Aydınlar’dan basın toplantısı

Neler açıkladı?

Mehmet Ali Aydınlar'dan açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, basın toplantısı düzenliyor.

İşte Aydınlar’ın açıklamaları:

“ŞİKE SÜRECİNDE EN ÇOK ZARAR GÖRENLERDENİM”

“Neden böyle bir toplantıya gerek duydum… Bunu anlatmak istiyorum. Takdir edeceğiniz gibi sadece sportif olarak değil genel olarak ülkemizde en büyük gündem 3 Temmuz süreciydi. Süreç içinde en çok zarar görenlerden biri olarak bazı gerçekleri paylaşmaya karar verdim.”

“KONUŞMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN”

“Sportif anlamda hukuki süreç sona ermiştir. Konunun neticelenmesini bekledim. Şimdi Fenerbahçe ile ilgili kritik bir sürece girildi. Her gün ismim gündeme geliyor. Bugünün konuşmak için en doğru zaman olduğuna karar verdim. İsimlerden olabildiğince bahsetmeyeceğim.”

“Her şeyi sorabilirsiniz. Tüm soruları yanıtlayacağım. En ufak bir soru kalmaması için gayret göstereceğim.”

“3 TEMMUZ SÜRECİNDE BEN OLMASAYDIM..”

“Fenerbahçe’de 5 yılı aşkın yönetim kurulu üyeliği yaptım. Daha sonra TFF’de yöneticilik ve başkanlık yaptım. 20 yılı aşkın bir süredir hizmet ediyorum.”

“3 Temmuz sürecinde TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar olmasa ne olacaktı. Bana o günkü tabloyu gösterdiklerinde durumun vahim olduğunu görmemek mümkün değildi. Bunu böyle tanımlamayan bu işten anlamıyor demektir. Sonra da ortaya çıktı. TFF Disiplin Talimatnamesi’ni herkesin bilmesini istiyorum.”

“TÜM ÇABALARIM KULÜPLER İÇİNDİ”

“Disiplin Talimatnamesi 72. maddesinde belirtildiği şekilde bir karar alabilirdim. Neden yapmadık? Masumiyet karinesi içerisinde toplantılar yaptık. Sağlıklı bir zemin oluşturmak için çalıştım. Tüm çabam ülkenin en değerli oluşumları olan kulüplerin en az zararla çıkması içindi.”

“Karşılığında hain ilan edildik, hedef gösterildik. 10 binlerce taciz mesajı ve tehdit aldım. İtibarsızlaştırma kampanyası yapıldı.”

“Sürecin hemen ertesinde UEFA mektup gönderdi. Hassasiyetini gösterdi.”

Mehmet Ali Aydınlar’a görevdeyken UEFA’dan gönderilen mektup okundu..

“FENERBAHÇELİ YÖNETİCİLER FIRSATI TEPTİ”

“Fırsatlar.. Burada çok önemli bir ayrıntı. Fırsat 3 kez Fenerbahçe yöneticilerinin eline geçti. Kişilerin bekaları adına ellerinin tersiyle itildi. Ve durum buraya geldi. 15 Ağustos’ta o zaman önde gelen iki Fenerbahçe yöneticisiyle görüştüm. ‘Bu sene Şampiyonlar Ligi’ne gitmeyin’ dedim. Aynı gün ‘Kendisinden şüphesi olanlar Avrupa’ya gitmesin’ diye söyledim. Bu kez UEFA’dan çok hassas bir mesaj geldi.”

UEFA’dan gönderilen ikinci mektup okundu..

“FENERBAHÇE’Yİ 8 YIL CEZADAN KURTARDIM”

“Uyarı üzerine Fenerbahçeli yöneticileri çağırdım. Mektubu onlara gösterdim. ‘İsterseniz UEFA yöneticileriyle görüşün’ dedim. Yöneticilerden biri ayağa kalktı. ‘Şimdi yönetimi topluyorum, karar alıyoruz. Seneye Avrupa’ya gitmiyoruz’ dedi. Ertesi gün ‘Kararı siz verin’ dediler. Trabzonspor’un gideceğini programdayken öğrendim. Bir Fenerbahçe yöneticisi beni süreci iyi yönetememek ve sorun çıkarmakla suçladı. Fenerbahçe, ‘Gelmiyoruz’ deseydi, 1 yıl ceza ile iş biterdi. Ben göndersem bile UEFA, Fenerbahçe’yi almayacaktı. Fenerbahçe’yi 8 yıla kadar cezalandıracaklardı. Ben Fenerbahçe’yi çok daha büyük bir cezadan kurtardım.”

“TARAFTARI YANILTMAYA ÇALIŞTILAR”

“Sonrasında yöneticiler tribünlere oynamaya başladılar. Hala da devam ediyorlar. UEFA’nın söylediği her şey oldu. Milli takım 3 ila 5 yıl, Fenerbahçe 8 yıla kadar ceza alacaktı. Sadece taraftarı yanıltılmaya çalışılıyor. Bu sene de benzer bir şey oldu. ‘CAS ne karar alırsa alsın Avrupa’dayız’ dediler. Fenerbahçe men edildi. Yine taraftarı yanıltmaya çalıştılar.”

“PLATİNİ İLE FUTBOLUMUZ İÇİN PAZARLIK YAPTIK”

“Platini ile görüştük. Play-off’a kadar karar vereceğimiz söyledik. Türk futbolu adına pazarlık yaptık ve başarılı olduk.”

“Ele geçmez en büyük fırsatı ele geçirdik. İsviçre’de UEFA teklifimizi kabul etti. Para ve puan cezalarıyla sadece 1 yıl menle bitirecektik. Herkes de mutabıktı. Başarmıştık ama hepsi sözlüydü. Infantino ‘Bana yazın ben de size resmi belge göndereceğim’ dedi.”

Mehmet Aydınlar’a UEFA’dan gönderilen bir diğer mektup okundu..

“UEFA’YLA TÜM KULÜPLER İÇİN ANLAŞTIK”

“UEFA’yla yaptığımız anlaşma sadece Fenerbahçe için geçerli değildi. Ceza alacak tüm kulüpler içindi.”

“Hepinize sormak istiyorum. Bunlar gerçekleşse, kişiler için değil kulübün menfaatleri için kararlar alınsa bugün hangi noktada olurduk?”

“58 DEĞİŞSİN DİYEN KİMDİ?”

“58. maddeden bahsetmek istiyorum. Geçen hafta Fenerbahçe Başkanı, ‘Biz 58′in değişmesini hiç istemedik’ diye konuştu. Peki gerçek böyle mi? Buna ilk imza atan, Hürriyet’e ’58. madde değişmezse Türk sporu batar’ diye röportaj veren kim?”

Nihat Özdemir’in Hürriyet’e verdiği röportaj okundu..

“GÖZ YUMMA PLATİNİ’DEN ÖNCEYDİ”

“Kulübün menfaatleri değil kulübü bu hale getirenlerin menfaatleri düşünüldü. ‘Geçmişte de olmuştu, UEFA bunlara göz yummuştu’ diyorlar. Bunların hepsi 2006 yılı öncesine ait. 2006′da Platini geliyor. Talimatları değiştiriyor ve ‘Şikeye 0 tolerans’ diyor.”

“BİRAND’IN PROGRAMINDA DA KONUŞTUM”

“Bu 3 fırsattan biri kullanılsa bu damga yenmemiş olacaktı. Bu damga artık tarihin sayfalarına geçmiştir. Dayanamayacak noktaya gelince TFF başkanlığını bıraktım. Tarihe not düşmek amacıyla; rahmetli Mehmet Ali Birand’ın programına katıldım.”

Mehmet Ali Birand’ın programından görüntüler gösterildi..

“HAKLI ÇIKTIĞIM İÇİN ÜZGÜNÜM”

“Haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Konu doğru bir zeminde çözümlenmişti. ‘CAS davası namus davamızdır’ diyenler, kendilerine sorduğumda; ‘Mecburuz, çekeceğiz’ dediler. Randevu istediler, UEFA vermedi. Rica ettiler, biz de ettik. UEFA ile pazarlık yaptılar. Üç Fenerbahçe yöneticisi ve bir avukat görüşmelere katıldı. Taslak CAS anlaşmasını görelim.”

“YÖNETİCİLER ZARARI ÖDEMEK ZORUNDA”

“Mehmet Ali Aydınlar’la bu konunun ilgisi yok’ diyorlar… Benim dönemimdeydi. Randevuyu bizzat ben aldım. Ben, yöneticilere bunu ilettim. Tüm camiaya söz verdim.”

Programdan görüntüler gösterildi..

“Buradan çok ama çok ciddi bir çağrım var. Fenerbahçe yönetim kurulu, bu zararı tazmin etmek zorunda. Bugün süreci başlatıyorum. En geç genel kurula kadar bunu nasıl tazmin edeceklerini göstermek zorundalar. Toplam 135 milyon Euro zarar olduğunu söylüyorlar. Burada da taraftarları yanıltmaya çalışırlarsa bunun için de savaşırım. Bu paralar onlar için çok da önemli olmasa gerek. İsterlerse hukukçularına danışsınlar. Her bir kurul üyesi, bu parayı tazmin etmek zorundadır. Bu bir şekilde kapanır… Ya manevi zarar? Hiçbir para bunun düzeltemez. Bugünden adayları beklemeliyiz. İki ay sonra olağanüstü seçim olur mu? 20-30 günde yaparsınız. Biz rekora imza attık. Hala Fenerbahçe üzerinden oyun oynuyorlar…”

“25 KİLMONLUK KULÜP BAKKAL GİBİ YÖNETİLDİ”

“Fenerbahçe kimsenin vesayetinde değildir. Kimse Fenerbahçe’nin üzerinde değildir. Herkes haddini bilmelidir. Fenerbahçe’de sorun zihniyet sorunudur. Sorunları örtbas etme sorunudur. 25 yılını bu kulübe vermiş bir spor adamı olarak soruyorum. Dünya üzerinde 25 milyon tüketicisi olan, milyonlarca dolar kazanan böyle bir kuruluş var mıdır? Bakkal gibi yönetilen böyle bir kurum var mıdır? Fenerbahçe kurumsal yönetiliyor diyebilen var mı? Buna kimin hakkı var? Bu yakışıyor mu? Böyle mi dünya kulübü olacağız?”

“FENERBAHÇE YENİLENMEK ZORUNDA”

“O kulüpler kendilerine pazar yaratmak için çalışırken biz şu anda neler konuşuyoruz? Çok açık bir çağrı yapıyorum. Değişim ve yeniden yapılanma olmalı. Sadece genel kurul üyelerine değil medyaya da sesleniyorum. Dünya değişiyor. Alışkanlıklar değişiyor. Değişmeyen tek şey Fenerbahçe’deki kaos. Bu değişim olmak zorunda. Fenerbahçe yenilenmek zorunda.”

“FENERBAHÇE’YE ADAY DEĞİLİM”

“Bütün Fenerbahçeliler binayı, inşaatı değil; başarıları istiyor. Başkanlık konusuna gelince… Beni buna layık görenlere teşekkür ediyorum. Her zaman başkan olmak istediğimi söylüyorum. 2 Kasım’da başkanlığa aday değilim.”

“Şayet bu vesayeti sürdürmeye kalkarlarsa kararımı gözden geçireceğimi bildirmek istiyorum”

Bir önceki yazımız olan Fatih Terim’in zor anları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>